RSS feed

Gustav Bergmans digitala kartarkiv

gustavbergman.se

Lång-SM, kval (17/09/2016)
Saturday 17 September 2016
Sibbarp, Sverige
Lång|Results
OK genomförande. Trött i början, kom igång efter typ 45 min. Två helt onödiga misstag på 11 och 12. Klantigt. I övrigt bra...
Skärgårdssprinten etapp 2 (20/07/2016)
Wednesday 20 July 2016
Näset, OK Roslagen, Sverige
Medel|Results
Sprang som en kratta. Fattade inte kartan alls vid 1an. Riktigt dåligt flyt hela vägen. Sjukt trött i kroppen, fick aldrig upp ...
Skärgårdssprinten, etapp 1 (19/07/2016)
Tuesday 19 July 2016
Norrtälje, OK Roslagen, Sverige
Sprint|Results
Bra sprintlopp. Kroppen kändes OK. Riktigt bra bana fram till vägpassagen, sedan lite mycket löpning...
Norges VM-test, sprint (14/07/2016)
Thursday 14 July 2016
Værste, Fredrikstad SK, Norge
Sprint|Results
Riktigt trött i kroppen, men OK tekniskt genomförande.
Grövelsjöorienteringen, medel (03/07/2016)
Sunday 3 July 2016
Sågbäcken, O-resa, Sverige
Medeldistans|Results
Sjukt kul. Bättre karta än igår. Fattade nada vid 4an. Lite skum kurvning + ett stort träd i vägen för den branten jag skull...
Grövelsjöorienteringen (02/07/2016)
Saturday 2 July 2016
Lappvôll'n, O-resa, Sverige
Långdistans|Results
Riktigt kul. Svårt och fint. Bra lopp rakt igenom, enda svängen till 12an då jag inte hittade gulmossen. Tung i kroppen, men de...
Lappee-Jukola (18/06/2016)
Saturday 18 June 2016
Laivavuori, Finland
Stafett, natt, leg 3 (av 7)|Results
Riktigt inspirerande läge att gå ut i, men fuckade upp i början och gjorde precis det jag hade bestämt mig för att inte göra...
VM-test, långdistans (12/06/2016)
Sunday 12 June 2016
Näsinge, Sverige
Långdistans|Results
OK lopp, inte mer. Knackigt i början och på slutet, lite smågrejer längs vägen. Svårt att hålla tempo, hård träning som s...
VM-test, medeldistans (10/06/2016)
Friday 10 June 2016
Tjärndalen, Idefjordens SK, Sverige
Medeldistans|Results
Gick OK. Hade velat vara mer offensiv. Fastnade i något slags lunktempo, och kom på mig själv med att inte pusha. Dessutom någ...
Sprintstafett-SM (06/06/2016)
Monday 6 June 2016
Ronneby Centrum, Ronneby OK, Sverige
Sprintstafett, leg 3 (av 4)|Results
Riktigt bra genomförande, både av mig själv och laget. Sjukt kul med guld!
Sprint-SM, final (05/06/2016)
Sunday 5 June 2016
Ronneby, Ronneby OK, Sverige
Sprint|Results
Riktigt dåligt genomförande. Tyckte kartan var väldigt konstig runt ettan, fattade nada. Började läsa på fel sträcka efter ...
Sprint-SM, kval (04/06/2016)
Saturday 4 June 2016
Ronneby, Ronneby OK, Sverige
Sprint|Results
Lugn och stabil orientering.
EM-medel, kval (26/05/2016)
Thursday 26 May 2016
Olov?ná štola, Tjeckien
Medel|Results
Stabilt kval.
EM-sprint, final (22/05/2016)
Sunday 22 May 2016
Priessnitz, Tjeckien
Sprint|Results
Bra tryck i kroppen, och bra tekniskt genomförande. Så nära, men kunde inte riktigt matcha Kyburz fart.
Stockholm City Cup #1 (18/05/2016)
Wednesday 18 May 2016
Reimersholme-Högalid, Sverige
Sprint|Results
Bra genomförande. Knixigt och kul. En del fix runtomkring eftersom SVT filmade. Felaktig kontrollbeskrivning på näst sista, om...
10MILA (15/05/2016)
Sunday 15 May 2016
Lugnet, Sverige
Stafett, leg 10 (av10)|Results
Helt OK lopp. Trött i kroppen, svårt att springa utför av någon outgrundlig anledning. Lite riktningsmisstag, men överlag god...
Sprint-DM (10/05/2016)
Tuesday 10 May 2016
Norra Kälvesta, Centrum OK, Sverige
Sprint|Results
OK lopp. Lite hetsig i början, eftersom jag nästan missade starten. Fel vägval till 16, borde gått över toppen.
Swedish League, final (08/05/2016)
Sunday 8 May 2016
Silverkällan, Ockelbo / Hammaren, Sverige
Jaktstart|Results
Väldigt trött. Slarvade med riktningen på 7 och 15. Pinne genom skon på väg till 12, så var tvungen att stanna och knyta upp...
Swedish League #6 (07/05/2016)
Saturday 7 May 2016
Silvergruvan, Ockelbo, Sverige
Medeldistans|Results
Riktigt bra lopp. Kände mig rätt tung i kroppen, men det var riktigt kul OL-tekniskt och trixigt löptekniskt med alla stenar. O...
Swedish League #5 (05/05/2016)
Thursday 5 May 2016
Sandviken, OK Hammaren, Sverige
Sprint|Results
Kul sprint, bra lopp. Enda bommen till 17e, när jag började läsa baklängens mellan 20 och 19. Fattade nada i några sekunder n...
WC #1 (30/04/2016)
Saturday 30 April 2016
Sleza - Zamek Górka, Polen
Medel|Results
Gick sådär. Inte kompis med kartan.
Swedish League #4 (24/04/2016)
Sunday 24 April 2016
Brandsbobergen, Kungälv / Alehof, Sverige
Medeldistans|Results
Helt sjukt seg i kroppen. Lite passivt i början, men bättre från typ 5an och in.
Tiomilarepet (19/04/2016)
Tuesday 19 April 2016
Lida, OKÄÖ, Sverige
Stafett, natt, leg 2 (av 2)|Results
Gick sådär. Hetsade för mycket. Kom ikapp Liljequist vid näst sista när han bommade, och var före i mål.
Natt-SM (15/04/2016)
Friday 15 April 2016
Rosenholm, Karlskrona, Sverige
Natt|Results
Stabilt lopp. Sprang fort där det gick att springa fort, och plockade alla kontroller lugnt och behärskat.
Swedish League (10/04/2016)
Sunday 10 April 2016
Brösarp V, Sverige
Inte min dag. Trött, seg, ont i knät. DNF.
Swedish League #1 (09/04/2016)
Saturday 9 April 2016
Brösarp, Andarums IF, Sverige
Sprint|Results
Stabilt lopp. Lite för lätt. Inget tryck i kroppen, men bra orientering.
OSB-tävling, medel (08/04/2016)
Friday 8 April 2016
Ravlunda, Andarums IF, Sverige
Medeldistans|Results
Gick helt OK. Lite seg i kroppen. Hittade inte skärmen vid 15, så tappade drygt 10 sek där.
Kvillebyns klassiska (03/04/2016)
Sunday 3 April 2016
Lommeland-Hälle, Kvillebyns SK, Sverige
Långdistans|Results
Gick OK, men inte mer. Tappade en massa tid på slutet på smågrejer.
Påskdubbeln, dag 1 (27/03/2016)
Sunday 27 March 2016
Vällust, Skogsfalken, Sverige
Supervurpa och lårkaka innan 5an. Tack och godnatt.
Vårlöpet (26/03/2016)
Saturday 26 March 2016
Jämshög, OK Vilse 87, Sverige
Långdistans|Results
Blä. Kändes inte 100 i kroppen, och dessutom ont under ena foten där jag slog i på Måsen. Kunde inte löpa för fullt. Lika b...
Måsenstafetten (20/03/2016)
Sunday 20 March 2016
Kovik, OK Måsen, Sverige
Stafett, leg 3 (av 4)|Results
Gick OK. Sjukt seg i kroppen. Svårt att hitta flyt.
Portugal O Meeting etapp 2 (07/02/2016)
Sunday 7 February 2016
Serrinha-Rachä, Portugal
Medeldistans|Results
Värdelöst. Knackig orientering i början, sedan totalt ryggskott på väg till 10an. Sjukt ont. Kämpade migrunt, men svårt att...
Portugal O Meeting etapp 1 (06/02/2016)
Saturday 6 February 2016
Memória, Portugal
Medel|Results
Lite sega ben, men i stort sett bra genomförande.